Hrozí světu jaderný konflikt?

Během posledních dvou týdnů rapidně narostlo napětí mezi USA a Severní Koreou. Proto vám přinášíme shrnutí této napjaté situace.

 

28. července odpálila Severní Korea již druhou interkontinentální balistickou střelu, která dopadla 600 km od místa odpalu v Japonském moři. Trump prohlásil, že se jedná o poslední agresivní akci Koreje.

Kim Čong-un den poté sdělil, že se jednalo o důkaz toho, že je Korea schopná odpálit raketu i na USA.

Následně 30. července přeletěly nad územím KLDR dva americké bombardéry B-1 demonstrující sílu americké armády. Americký vice-president Pence oznámil, že postupně bude narůstat tlak, který vyústí v ukončení severokorejského jaderného programu.

Následující den americký Secretary of State (ministr zahraničních věcí) prohlásil, že Spojené státy nepožadují změnu režimu, nýbrž pouze žádají o ukončení nukleárního programu.

Další den USA úspěšně odpálily letošní již čtvrtou mezikontinetální střelu. Ta byla vystřelena z kalifornského pobřeží.

Během 5. sprna schválila Rada bezpečnosti OSN sankce proti Severní Koreji. Sankce se týkají zejména zákazu exportu uhlí a dalších surovin, jehož hodnota přerůstá jednu miliardu dolarů.

Další den čínský ministr zahraničí vyzval Severní Koreu k ukončení jaderných testů.

Odpovědí Severní Koreje, která přišla 7. srpna, byla výhružka, že odplata směrem k USA bude tisíckrát horší.

Den poté vyšla zpráva, že KLDR vyvinula jadernou hlavici dostatečně malou, kterou je možné vložit do balistické střely. Donald Trump následně oznámil, že takový zlověstný režim riskuje oheň a hněv, jaký celý svět ještě nezažil.

Včera Severní Korea pohrozila odpálením rakety na Guam, který se nachází v jižním Pacifiku, kde má USA vojenská zařízení.

 

Jedním z možných řešení celé krize může určitě být tvrdé stanovisko Číny. Obchod s Čínou totiž tvoří kolem 90 % příjmů severokorejské ekonomiky a zároveň je korejským mostem do světové ekonomiky. Naopak z čínského pohledu je krizi schopný ukončit Washington. Požadují ukončení vojenských cvičení s Jižní Koreou, které mohou být potenciální hrozbou pro KLDR. Celá krize dokonce může vést k politické nestabilitě Korejského poloostrova. Tato nestabilita by vyvolala uprchlický problém a tlak na vnějších hranicích Číny. A pokud se jakýmkoliv způsobem nepodaří severokorejské nátlaky zastavit, tak je válka nevyhnutelná.

 

Další vývoj budeme sledovat a případně vás o něm dále informovat. Na otázky týkající se této situace se můžete zeptat našich expertů na mezinárodní vztahy a vyučujících z Diplomatické akademie například v Kurzu aplikované diplomacie, který začíná již v září. Stále je možné podávat přihlášky.

Kontaktujte nás

info@diplomaticka-akademie.cz

+420 226 205 139 (sekretariát)

Dlouhá 16
Praha 1, 110 00