Postup brexitového vyjednávání dohodnut na summitu Evropské rady

Donald Tusk

Zástupci 27 států Evropské unie na summitu Evropské rady jednomyslně schválili politický postup pro vyjednávání s Velkou Británií o vystoupení z EU. Vyjednávání s evropským společenstvím bude řešeno až po vnitrostátní shodě na podobě brexitu. Summit schválil mírně upravený text politických vodítek, který předložil již před měsícem předseda Evropské rady Donald Tusk, za pouhé čtyři minuty.

Důležitou prioritou je zachování práv občanů EU na území Británie po odchodu z EU. Dokument například obsahuje nárok na získání trvalého pobytu po pěti letech pobývání v zemi. Nesmí chybět ani finanční vyrovnání závazků, které Británie jakožto člen EU na sebe vzala. Zatím však nebyla stanovena přesná částka, předpoklad médií se však pohybuje okolo 60 miliard euro do roku 2020. Vyjednávání s Londýnem rozhodně nebude jednoduché, avšak podle mnohých by měly stačit dva roky, jak je stanoveno v evropských smlouvách. Dalším důležitým bodem jednní je řešení hranic mezi Severním Irskem a Irskou republikou, kdy v případě sjednocení Irska, se celý irský ostrov stane součástí EU..

Hlavní část vyjednávání začne po britských parlamentních volbách, které se uskuteční 8. června. Nezbývá než jen čekat, jakým způsobem bude brexit proveden a jakým způsobem ovlivní další vývoj evropských financí a integrity Evropské unie. 

 

Zdroje: 

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/svet/2103623-evropsti-lidri-se-na-summitu-o-brexitu-shodli-nejdriv-finance-az-pak-vzajemne-vztahy

http://www.bbc.com/news/world-europe-39755124

Kontaktujte nás

info@diplomaticka-akademie.cz

+420 226 205 139 (sekretariát)

Dlouhá 16
Praha 1, 110 00